تست غربالگری TORCH شامل مجموعه ای از تست های خونی جهت تشخیص عفونت های توکسوپلاسموز، سرخجه، سایتومگالو ویروس و هرپس می باشد.

توکسوپلاسموز :

توکسوپلاسموز گوندی انگل داخل سلولی است که قادر به آلوده کردن میزبان خود (از جمله انسان) می باشد. این انگل از طریق مصرف غذا یا آب آلوده با مدفوع گربه و یا از طریق خوردن گوشت خام حاوی اووسیت انگل وارد بدن میزبان می شود.

انتقال این انگل از طریق جفت نیز ممکن بوده و سب ایجاد توکسوپلاسموز مادر زادی در نوزاد می گردد. توکسوپلاسموز پس از ایجاد عفونت اولیه میتواند به صورت نهفته در بدن میزبان باقی مانده و در صورت کاهش عملکرد دفاعی سیستم ایمنی و یا بارداری ،مجددا مجال فعال شدن بیابد. اانتقال انگل توکسوپلاسموز مادرزادی در طی دوران حاملگی و در صورتی که مادر در فاز حاد بیماری باشد امکان پذیر است. بروز توکسوپلاسموز مادرزادی با پیشرفت مراحل حاملگی افزایش می یابد در حالیکه شدت آن در ماه های نخست بارداری بیشتر است. این عفونت می تواند سبب ایجاد ناشنوایی و ناهنجاری های عصبی در نوزاد گردد.

سرخجه:

سرخجه یکی ازبیماری های ناشی از ویروس های خانواده Tago Virus است که انسان میزبان طبیعی آن می باشد. انتقال ویروس عموما از طریق استنشاق ذرات آلوده به ویروس صورت می گیرد و دوره کومون آن 23-12 روز می باشد. این عفونت غالبا خفیف و خود محدود شونده بوده و در ابتدا با ایجاد راش جلدی در صورت نمایان می شود و به تدریج در سایر اندام ها گسترش می یابد. تب، ضعف و لنفودنوپاتی از سایر علائم سرخجه می باشد. عفونت رحمی سرخجه با ایجاد عوارض شدید در جنین همراه است؛ به ویژه اگر این عفونت در چهار ماهه نخست بارداری رخ دهد. سندروم سرخجه مادرزادی اغلب با از دست دادن شنوایی، بیماری های قلبی و نقص در چشم همراه است.

 

سایتومگالو ویروس (CMV):

CMV از متداول ترین ویروس های خانواده هرپس است که به دلیل عدم تظاهرات بالینی در بسیاری از مبتلایان، بدون تشخیص باقی می ماند. این ویروس به صورت نهفته در بدن فرد باقی مانده و در دوران بارداری و یا در مبتلایان به نقص سیستم ایمنی با ایجاد عوارض بروز می یابد. حدود 90% از نوزادان مبتلا به CMV، هیچ نشانه ای از ابتلا به این ویروس را در بدو تولد نشان نمی دهند ولی 15-10% از آنها در 6 ماهه اول پس از تولد با طیفی از کم شنوایی تا ناشنوایی مواجه خواهند بود. حدود 75% از نوزادان متولد شده با CMV دچار مشکلات مغزی خواهند بود که از این بین می توان به اوتیسم، از دست دادن بینایی مرکزی، تورم و التهاب چشم، مشکلات شناختی-یادگیری، بیماری صرع، ناشنوایی و تشنج اشاره کرد.

هرپس (HSV):

این ویروس که از خانواده هرپس ویروسها است دارای انواع 1 و 2 است که ممکن است به صورت خفیف تا منتشر دیده شود. وضعیت های آنسفالیت، ایجاد بثورات جلدی تاولی، مننژیت آسپتیک، تبخال نوزادان، عفونت دستگاه تناسلی و عفونت اولیه منتشر را با این ویروس مرتبط دانسته اند