شیرین کننده های مصنوعی

علی رغم آنچه درباره شیرین کننده های مصنوعی مطرح می شود تاکنون هیچ دلیل علمی برای تاثیر شیرین کننده ها در ابتلا به سرطان ثابت نشده است. محققان بر ابن باورند که ساکارین باعث ایجاد سرطان در موش صحرایی می شود اما مکانیسم بدن این موجودات با ما متفاوت است. در خصوص آسپارتام نیز شواهدی مبنی بر ارتباط آن با سرطان یافت نشده است.

  X-Ray

دلیل آنکه دندانپزشک شما پیش از عکس برداری از پوشش سربی محافظ برایتان استفاده می کند آن است که حتی مقادیر پایین اشعه X می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. (هرچند این احتمال بسیار کم است) به طور کلی میزان بالاتر اشعه X ، خطر بیشتری را به همراه دارد اما هیچ مقداری از این نوع اشعه کاملا بی ضرر نیست. از این رو EPA (سازمان حفاظت از محیط زیست ) برای مقادیر اشعه دریافتی محدودیت هایی را در نظر گرفته است.

  تلفن همراه

استفاده از تلفن همراه این ابزار که شما همیشه آن را در کنار خود نگه می دارید انرژی همانند ماکروویو ساتع می کند. تاکنون ارتباطی بین تلفن همراه و سرطان به اثبات نرسیده است اما جهت محافظت بیشتر رعایت نکات زیر توصیه می شود:

1) از تلفن همراه تنها برای مکالمات کوتاه و یا در صورت عدم وجود تلفن ثابت استفاده کنید.

2) از هندرفری استفاده کنید.

 مصرف گوشت

میزان مصرف گوشت قرمز و گوشت های فراوری شده را کاهش دهید. مصرف تنها یک هات داگ در روز می تواند شانس ابتلا به سرطان کلون را افزایش دهد . کنسرو گوشت و هات داگ مملو از مواد نگهدارنده ای به نام نیترات هستند که می تواند دلیل ایجاد سرطان باشد. گوشت دودی و یا گوشت پخته شده در دمای بالاتر می تواند ترکیباتی به نام PAHS را ایجاد کند. که تحقیقاتی در خصوص تاثیر آن بر سرطان در حال انجام است.

  بطری آب

اگر بطری آب شما از جنس پلاستیک شفاف است ممکن است در آن از ترکیبات بیس فنول A (BPA) استفاده شده باشد. این ماده شیمیایی که در ظروف نگهدارنده مواد غذایی و نوشیدنی ها (به جز شیشه شیر کودک) و مواد دندانپزشکی استفاده می شود. آیا می تواند باعث سرطان شود؟ نظر FDA این است که خیر. BPA راه یافته به مواد غذایی در سطوح کنونی بیماری زا نیست اما اکر درباره آن نگرانید از مصرف غذاهای کنسروی و نوشیدنی های موجود در ظروف پلاستیکی شفاف خودداری کنید.

  رابطه جنسی

ویروس پاپیلوما انسانی (HPV) شایع ترین عفونت مقاربتی است که می تواند موجب سرطان دهانه رحم شود.

مواد پر کردن دندان

مطالعات هیچ ارتباطی بین پر کردن دندان با جیوه و ابتلا به سرطان یا دیگر بیماری ها را نشان نمی دهد.

 قهوه

تحقیقات حاکی از آن است که نوشیدن 4 فنجان قهوه در روز باعث کاهش ریسک ابتلا به برخی سرطان ها مانند سرطان کبد، پروستات، دهان، رحم و گلو می شود.

 دئودورانت و مام های ضد تعریق

تحقیقات زیادی مبنی بر ارتباط سرطان سینه با استفاده از دئودورانت و مام های ضد تعریق در دسترس نیست. مکانیسم این مواد، مسدود کردن فرایند تعریق و یا جلوگیری از انتشار بوی بد تعریق است. بسیاری از مواد شیمیایی موجود در برخی دئودورانت ها و مواد ضد تعریق که مانند هورمون استروژن عمل می کنند باعث ایجاد سلول های سرطانی می شوند که این مواد شامل بنزیل پارابن، بوتیل پارابن، متیل پارابن و پروپیل پارابن است. چگونگی تاثیرات مواد واجد پارابن بر ربسک سرطان های انسانی ناشناخته است.

 فلوراید

مقادیری از فلوراید در آب و نوشیدنی های، مواد غذایی، خمیر دندان و دهان شویه یافت می شود. اگرچه مطالعات بسیاری در خصوص ارتباط این ترکیبات با سرطان انجام شده است اغلب محققان معتقدند که شواهد قوی برای ارتباط بین سرطان و ترکیبات حاوی فلوراید وجود ندارد. اما اگر نگران میزان فلوراید آب مورد استفاده خود هستید از سازمان های مرتبط میزان فلوراید آن را بپرسید چنانچه بیش از مقدار مجاز باشد از آب های معدنی که معمولا دارای حداقل میزان فلوراید هستند استفاده کنید

 محصولات مورد استفاده در منزل

بسیاری از آفت کش ها، رنگ ها، لاک و واکس ها ترکیبات آلی فرار(VOS) آزاد می کنند. همچنین برخی مواد شوینده، آرایشی و اسباب بازی نیز حاوی این مواد هستند. این مواد با سرطان های انسانی و حیوانی کاملا مرتبط است. چنانچه می خواهید این ریسک را کاهش دهید از محصولاتی با لیبل Low-VOC استفاده کنید.

 خطوط برق

تمامی وسایل سازنده، ارسال کننده و استفاده کننده از الکتریسیته، فرکانس بسیار پایینی را تولید می کنند. هیچ دلیل علمی وجود ندارد که ثابت کند این وسایل سبب سرطان می شوند. با این حال، موسسه ملی علوم بهداشت محیط زیست می گوید: ” نگرانی اندکی وجود دارد.” برای اطمینان بیشتر، در صورت امکان از دستگاه های الکتریکی دور بمانید.

 آلودگی هوا

آلودگی هوا عامل بیش از 220000 مورد سرطان ریه در سال در جهان است (که اغلب این موارد در آسیا است) همچنین ارتباط قابل توجهی بین آلودگی هوا و افزایش ریسک سرطان مثانه وجود دارد اما این میزان برای هر فرد مقدار کمی است.