در حالیکه مصرف ویتامین ها برای بهبود وضعیت سلامت ضروری است، مصرف بیش از اندازه برخی از آن ها می تواند با خطراتی همراه باشد.

مطالعات اخیر نقش ویتامین در شکستگی  استخوان لگن را آشکار کرده است. محبوبیت مکمل های ویتامین و مواد معدنی به طور فزاینده ای در حال رشد است. طبق مطالعه ای که بین سال های 2011-2012 در ایالات متحده انجام شد، 52% از بزرگسالان آمریکایی از مکمل های ویتامین و مواد معدنی استفاده می کنند.

اگرچه شکی نیست که برای برخی مصرف مکمل ها ضروری است، نگرانی های رو به افزایشی درباره مصرف بیش از اندازه مکملها در بسیاری از افراد وجود دارد.

در این مطالعه محققان به یافته های قابل توجهی در خصوص ویتامین های B6  و   B12که نقش مهمی در فرایندهای بدن ایفا می کنند، دست یافتند. برای بسیاری از افراد سالم، حصول مقادیر کافی ویتامین های B6  و   B12 با استفاده از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع ممکن است اما همان طور که نویسندگان این مطالعه جدید توضیح می دهند، مصرف ناکافی و یا بیش از میزان نیاز یک ماده مغذی می تواند مضر باشد.

قدرت اصلی این مطالعه در این است که محققان بیش از 2 دهه از هزاران زن به اطلاعات دقیق دسترسی داشتند

ویتامین B12  و ریسک شکستگی

پیش از این، نویسندگان مطالعه اخیر، آنالیز ثانویه ای را با استفاده از داده های 6837 نفر منتشر کرده بودند که در آن یافته هایی مبنی بر افزایش ریسک غیر قابل پیش بینی شکستگی لگن وجود داشت.

به ویژه در افرادی که ویتامین های B6  و B12 را به طور همزمان مصرف کرده اند این ریسک بیشتر افزایش یافته است.

به منظور بررسی بیشتر این رابطه، محققان تعداد بیشتری از داده ها را مورد بررسی قرار دادند که نتایج این مطالعات به تازگی در ژورنال JAMA منتشر شده است.

دانشمندان از اطلاعات مربوط به 75864 زن یائسه که در مطالعات سلامت پرستاران شرکت داشتند استفاده کردند.

در کنار اطلاعات مربوط به سلامتی، رژیم غذایی و مکمل ها، محققان همچنین به طیف گسترده ای از جزئیات دیگر، ازجمله فعالیت های تفریحی شرکت کنندگان، داروها، وضعیت سیگار کشیدن و شاخص توده بدنی (BMI) دسترسی داشتند.

افزایش 50 درصدی ریسک شکستگی

در طول 20 سال بر روی 2304 مورد شکستگی لگن غیر مرتبط با سرطان یا تروما مانند تصادف با وسایل نقلیه مطالعه شد. همان طور که انتظار می رفت دانشمندان ارتباط بین مکمل های ویتامین B  و ریسک شکستگی استخوان لگن را مشاهده کردند.

خانم هایی که میزان مصرف هر دو ویتامین B12 و B6 در آن ها زیاد است  بیشترین خطر را برای شکستگی لگن در مقایسه با خانم هایی که مصرف کم هر دو ویتامین را دارند نشان می دهند.

پژوهشگران این تحقیق اعلام داشتند که برخی افراد نیاز به مصرف ویتامین B12  دارند. و مصرف به تنهایی ویتامین B12 با افزایش ریسک شکستگی استخوان لگن همراه نیست.

" همان طور که نویسندگان این مطلب توضیح دادند میزان مصرف ویتامین B که در شکستگی استخوان موثر است بسیار بیشتر از  میزان توصیه شده در رژیم غذایی است."

چگونه ویتامین های گروه B باعث افزایش ریسک شکستگی می شوند ؟

اینکه دقیقا به چه علت ویتامین B6 و B12  باعث افزایش ریسک شکستگی می شوند دقیقا مشخص نیست. اما مطالعات نویسندگان این مطلب تئوری هایی را مطرح می کند که می تواند اثرات جانبی دیگری را نیز با افزایش سطح ویتامین های B6 و B12 مرتبط سازد.

برای مثال برخی از محققان معتقدند دوز بالای ویتامین B6 می تواند با علائم عصبی نظیر آتاکسی (که بر هماهنگی تاثیر می گذارد) و همچنین  کاهش حجم ماهیچه ها در ارتباط باشد.

نویسندگان این مطلب معتقدند علائم ذکر شده احتمال" افتادن" را در فرد افزایش می دهد که این امر امکان شکستگی را بیشتر می کند.

نظریه دیگری که نویسندگان بیان کرده اند این است که مقادیر بالای ویتامین B6 ممکن است با خنثی کردن اثر تعدیل کننده استروژن روی گیرنده های استروئیدی، کاهش تراکم استخوان را تسریع کند.

نقش ویتامین B12  در این رابطه هنوز به درستی مشخص نیست.