نظریه های بسیاری در مورد مکانیسم ایجاد سردرد میگرنی وجود دارد که یکی از فراگیرترین این نظریات، علت اصلی ایجاد حملات میگرنی را مربوط به سرخرگ تمپورال می داند. این سرخرگ در خارج از جمجمه و زیر گیجگاه قرار دارد و در پاسخ به برخی تحریکات مانند استرس و مصرف کافئین قطر آن دچار تغییر می شود.

افزایش قطر سرخرگ تمپورال باعث کشش رشته های عصبی اطراف آن می شود که این امر منجر به آزاد شدن مواد شیمیایی می گردد. این مواد شیمیایی باعث ایجاد تورم و بزرگ شدن بیش از حد سرخرگ می شود که هرچه این افزایش قطر بیشتر باشد درد ایجاد شده نیز بیشتر خواهد بود.

دلیل عصبی ابتلا به میگرن به طور دقیق مشخص نیست اما محققان تصور می کنند که ورود ترکیبات شیمیایی از عروق خونی به سلول های مغزی می تواند در ایجاد حملات میگرنی موثر باشد.

ریسک فاکتورها:

جنسیت: خانم ها بیش از آقایان از سردردهای میگرنی و غیر میگرنی رنج می برند. تا جایی که بر طبق آمارهای جهانی شیوع میگرن در زنان، 3برابربیش از مردان است که این میزان 18% کل جمعیت زنان را در بر می گیرد.

علت این مسئله نوسانات هورمونی در دوران قاعدگی و یائسگی است.

زمینه های ارثی: زمینه های ژنتیکی و سابقه خانوادگی نیز از دلایل مهم ابتلا به این نوع از سر درد است.

سن: میگرن در هر سنی می تواند آغاز شود. هرچند اولین حملات معمولا در دوران بلوغ روی می دهد اما در اغلب افراد میزان این حملات در دهه سوم زندگی به حداکثر رسیده و پس از آن از شدت این حملات کاسته می شود.

تفاوت سردردهای میگرنی با سردردهای تنشی معمول چیست؟

در افرادی که دچار سردردهای میگرنی هستند، درد ضربان دار و عمیق مشاهده می شود در حالیکه سردرد تنشی با فشار به سر یا اطراف گردن همراه است.

موقعیت ایجاد درد در سردردهای میگرنی، در پشت سر و یا نزدیک به چشم و در یک طرف سر است در حالیکه در سردردهای تنشی وجود درد در سراسر پیشانی و سر و یا در گردن گزارش می شود.

شدت درد در سردردهای میگرنی تا حدی است که معمولا افرادی که دچار حمله میگرنی می شوند توانایی انجام کارهای روزمره و یا تمرکز بر امور را از دست می دهند. در حالیکه سر دردهای تنشی معمولا خفیفند.

زمان سر دردهای میگرنی معمولا طولانی است در حالیکه سردردهای تنشی در مدت زمان کوتاهی بهبود می یابند. در سردردهای میگرنی تهوع، استفراغ و ناراحتی معده دیده می شود که در سردردهای تنشی این علائم تجربه نمی شود.

1 تا 2 روز قبل از شروع میگرن علائمی از جمله یبوست، افسردگی، اسهال، بیش فعالی، تحریک پذیری و سفتی گردن مشاهده می شود که این علائم در سردردهای تنشی وجود ندارد.

علت ایجاد سردردهای تنشی معمولا استرس، کم خوابی و خستگی زیاد است اما از جمله عوامل ایجاد میگرن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مصرف الکل
  • نور زیاد
  • مصرف کافئین
  • صداهای بلند
  • بوی شدید
  • برهم خوردن الگوی خواب و تغذیه
  • مصرف شیرینی و غذاهای فراوری شده

چگونه از بروزحملات میگرنی پیشگیری کنیم؟

تا سال های اخیر محققان دوری از عوامل موثر در ایجاد میگرن را به عنوان بهترین راهکار در جلوگیری از شروع این حملات می دانستند اما دوری از برخی از این عوامل در عمل ممکن نیست و همچنین این پرهیز همیشه موثر نیست. از این روتغییر در سبک زندگی می تواند مانعی موثر در شروع این حملات باشد. از موثرترین راهکارها جهت ممانعت از ایجاد حملات میگرنی می توان به داشتن الگوی منظم خواب و تغذیه، کنترل استرس، ورزش هوازی منظم، پرهیز ازاضافه وزن و عدم مصرف داروهای استروئیدی اشاره نمود.