Skin DNA تحولی شگرف در عرصه فعالیتهای مراقبت از پوست با استفاده از  DNA فرد است که مارکرهای ژنتیکی در 5 گروه مرتبط با پیری پوست را مورد سنجش قرار می دهد.

نتایج بررسی DNA شما این امکان را فراهم می کند تا اقدامات پزشکی مراقبت از پوست به طور اختصاصی، منحصر به فرد و بر اساس نقشه ژنتیکی خودتان برای شما انجام شود.

چگونه ژن های شما از پوستتان محافظت می کنند؟

کلاژن، پروتئین ساختاری اصلی پوست است که حدود 75% از وزن خشک پوست را تشکیل می دهد. وظیفه این پروتئین حفظ استحکام پوست و ممانعت از ایجاد چین و چروک می باشد. ساخت و تخریب کلاژن به طور مداوم در طول حیات انجام می شود اما روند تخریب آن پس از 40 سالگی تا 4 برابر تسریع می گردد؛ این امر با کاهش سلامت پوست و تغییر در ویژگی های ظاهری آن همراه است.

تنوع ژنتیکی افراد نقش مهمی در تعیین سرعت تولید و تخریب کلاژن ایفا می کند چنانچه ژن های موثر در تخریب کلاژن بر ژن های تولید آن غالب باشند، تعادل تولید و تخریب کلاژن بر هم خورده و پیری زودرس پوست ایجاد می گردد. کمیت و کیفیت کلاژن نقش مهمی در چگونگی ظاهر پوست ایفا می کنند. به نحوی که برخی افراد به طور ژنتیکی بیش از سایرین در معرض از بین رفتن کلاژن و پیری زودرس قرار دارند.

ژن مسئول در Skin DNA

ژنوتایپ

توضیحات

تخریب کلاژن

1G1G

در کاهش سرعت تجزیه و تخریب فیبرهای کلاژن که در ماتریکس خارج سلولی بافت انسان یافت می شود، شرکت دارند.

Chromosome Location: 11q21-q22

تولید کلاژن

TT

کمک به محافظت از تخریب غیر ضروری کلاژن موجود و کمک به عادی سازی عملکرد سلول های پوستی که از طریق استرس اکسیداتیو مانند تولید MMP-1 دچار تغییر شده اند.

Chromosome Location: 3q21.3

 

 

تخریب کلاژن توسط پروتئینی به نام ماتریکس متالو پروتئین(MMPs) یا کلاژناز به وجود می آید. در پوست سالم و جوان ساخت و تخریب کلاژن در تعادل است در صورت عرضه بیش از حد MMP1 این تعادل بر هم خورده، تخریب فیبرهای کلاژن در ماتریکس خارج سلولی پوست انجام شده و نشانه های پیری نظیر ایجاد چین و چروک بروز می یابد.

 

گلایکیشن باعث پیری پوست می شود

تنوع ژنتیکی فرد نقش مهمی درحفظ سطح گلوکز سرم و متابولیسم آن دارد. چنانچه متابولیسم گلوکز به درستی انجام نشود ممکن است با کلاژن و فیبرهای الاستین پیوند تشکیل داده و ایجاد این پل های شیمیایی غیر طبیعی منجر به آسیب پوست می شود. این فرایند که گلایکیشن نام دارد به عنوان یکی از علل اصلی تشدید کننده پیری پوست شناخته شده است که یافته های محققین خبر از نقش عمده ژنتیک افراد در این فرایند دارد.

گلایکیشن باعث خشکی و عدم انعطاف پوست می شود تا جایی که ممکن است پوست حالت الاستیکی خود را از دست دهد. گلایکیشن همچنین توانایی پوست برای بازسازی سستی پوست و شبکه حمایتی فیبری پوست را تضعیف کرده و باعث نازک شدن، قرمزی و عدم توانایی خود ترمیمی پوست می شود.

 

زن مسئول در Skin DNA

ژنوتایپ

توضیحات

مداخله گر گلایکیشن

(Glycation Interruption)

AA

مسئول کنترل سطح گلوگز سرم، تولید و مصرف انرژی آزاد شده، به علت اینکه گلوکز سوخت حیاتی سلول هاست، اگر متابولیسم آن درست انجام نگیرد گلایکیشن رخ میدهد.

 Chromosome Location:1q31

 

 

پوست شما تا چه میران دربرابر اشعه خورشید محافظت می شود؟

اشعه  UV خورشید یکی از مهمترین دلایل پیری زودرس پوست است و ژن های هر فرد نقش موثری در میزان محافظت طبیعی وی در برابر تشعشعات خورشید ایفا می کنند.

قرار گیری در معرض اشعه UV با 90% ازعلائم پیری زودرس در ارتباط است و اثر تجمعی تکرار این آسیب باعث تخریب DNA پوست، التهاب مداوم، سرطان پوست و تاثیر منفی در سلامت  و ظاهر پوست می شود.

ژن مسئول در SkinDNA

ژنوتایپ

توضیحات

تولید ملانین

AA

GG

 

در تولید ملانین نقش دارد که یک پروسه ی مهم برای حفاظت از پوست در برابر تشعشعات خورشید است.

Chromosome Location: 20q11.22

 

جبران آسیب UV

AA

ترمیم آسیب های ژنتیکی که در نتیجه نور خورشید ایجاد می شود.

Chromosome Location: 19q13.2

Photo Defense

GG

CC

عملکرد در ترمیم ایجاد شکست  DNA  توسط محصولات نوری

Chromosome Location: 19q13.3

محافظت در برابر رادیکالهای UV

 

AA

مسئول تعمیر جهش های  DNA ایجاد شده بوسیله ی رادیکال های  8-oxo- G

   Chromosome Location: 13q26.2

 

 

 

علائم آسیب نورخورشید عبارتند از:

  • تغییرات بافت (چین و چروک و تغییر رنگ پوست)
  • تغییرات عروق خونی (شکستن مویرگها)
  • تغییر رنگ دانه (لکه های مربوط به سن و لکه های قهوه ای کک و مک )
  • اسیب های پوستی
  • سرطان پوست

بروز آسیب های ناشی از نور خورشید می تواند سال ها به طول انجامد و فرد زمانی به وجود آن پی ببرد که برای جبران دیر شده باشد. از آنجاکه زمینه ژنتیکی فرد در تعیین مقاومت طبیعی پوست دربرابر نور خورشید نقش موثری دارد، تست Skin DNA می تواند میزان فاکتورهای طبیعی حفاظتی پوست در برابر UV را برای هر فرد به طور اختصاصی آشکار سازد.

آیا شما به طور ذاتی در برابر رادیکال های آزاد محافظت می شوید؟

دانشمندان معتقدند رادیکال های آزاد جز عوامل شناخته شده موثر در ایجاد  بیماری های قلبی، آرتریت، سرطان و آب مروارید هستند.  همچنین رادیکال های آزاد یکی از عوامل اصلی در روند پیری پوست می باشند.

رادیکال های آزاد مولکول های کوچک بسیار واکنش پذیری هستند که می توانند به ساختارهای سلولی مهم بدن از جمله بزرگترین عضو بدن-پوست- آسیب برسانند. همه ی افراد به یک اندازه در معرض این رادیکال های آزاد مخرب قرار ندارند. تعدادی از تغییرات ژنتیکی مرتبط با پوست یافت شده است که با افزایش تولید مولکول های محافظ آنتی اکسیدان به کاهش عملکرد رادیکال های آزاد می انجامد.

 

ژن مسئول

ژنوتایپ

توضیحات

دفاع در برابر رادیکال های سوپراکسید

CC

محافظت از سلول ها در برابرآسیب اکسیداتیو و مسئول تبدیل رادیکال های آزاد به محصولاتی با مضرات کمتر

 Chromosome Location: 6q25.3

محصولات گلوتاتیون

CC

در سم زدایی از ترکیبات پراکسید هیدروژن از طریق تولید مناسب آنتی اکسیدان گلوتاتیون مشارکت میکند. ویژگی های دفاعی آن نیز به کاهش آسیب های اکسیداتیو کمک می کند.

Chromosome Location: 3q21.3

دفاع در برابر آلودگی

CC

در سم زدایی آلودگی های محیطی و کوئینن ها نقش دارند و باعث تبدیل آنها به آب و دفع ایمن آنها میشود.

Chromosome Location: 16q22.1

 

 

اغلب درباره وجود آنتی اکسیدان ها در بعضی غذاها و میوه ها مثل انواع توت ها و برخی مکمل های رژیمی مثل ویتامینC صحبت می شود  اما آیا می دانید قدرتمند ترین آنتی اکسیدانها در بدن خودتان وجود دارند؟

سوپر اکسیدیسموتاز و گلوتاتیون پرواکسیداز از قدرتمندترین مولکول های آنتی اکسیدان موجود در بدن انسان هستند که سطح بالای آنها باعث کاهش تاثیر رادیکال های آزاد می شود.

همه ی افراد به یک میزان از این تخریب کننده های رادیکال بهره مند نیستند. پلی مورفیسم های ژنتیکی زیادی در ارتباط با پوست شناخته شده اندکه تولید این مولکول ها را تحت تاثیر قرار می دهد، نتیجه  آزمایشskin DNA  شما شناسه ی ژنتیکی قدرتمندی جهت تعیین میزان آنتی اکسیدان های بدنتان است.

ژن ها تا چه میزان در مقابل تحریکات پوستی از شما محافظت می کنند؟

تنوع ژنتیکی نقش مهمی در تعیین میزان تولید مناسب یا بیش از اندازه فاکتورهای ایجاد کننده التهاب دارد. تغییرات کلیدی آزمایش شده در این دسته بندی می توانند مکانیسم هایی که سبب التهاب بیشتر در برابر تحریک پوست می شود را شناسایی  کنند. التهاب، پاسخ کوتاه مدت بدن جهت مقابله با عفونت و عوامل خارجی نظیر میکروب، آلرژن و مواد سمی است. در صورت ادامه یافتن و یا تولید بیش از اندازه پروتئین های التهابی بدن شروع به واکنش نا به جا کرده و موجب آسیب های متعددی از جمله آسیب پوستی می شود. این التهاب بیش از حد با ایجاد تحریک پذیری، قرمزی و حساسیت، از جمله عوامل موثر در پیری پوست است.

ژن مسئول در SkinDNA

ژنوتایپ

توضیحات

التهاب حاد

GG

مسئول سیگنالینگ برای ترشح پروتئین هایی که به دفاع در برابر مهاجمان کمک میکند.

Chromosome Location: 6q21.3

حفاظت سم های داخلی

AA

به طور موثر خنثی سازی ترکیبات سمی را به عهده گرفته و این ترکیبات را متابولیزه می کند. Chromosome Location:11q13

حساسیت پوستی

TT

AA

 

تنظیم سم زدایی اپوکسیدهای موجود در آلودگی و مواد شیمیایی به ترکیبات محلول در آب جهت دفع بی خطر از بدن

:1q42.1  Chromosome Location:

 

 بخش ژنتیک آزمایشگاه فردا با راه اندازی لاین تخصصی تست های مبتنی بر نقشه ژنتیکی هر فرد بهترین روش های پیشگیرانه-درمانی را به صورت انحصاری و بر اساس DNA هر شخصی معرفی می نماید.

آزمایش Skin DNA بخش سلامت پوست این پروفایل اختصاصی است که می تواند گامی موثر در زمینه جلوگیری از پیری زودرس، آسیب های پوستی و حفظ شادابی پوست باشد.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با بخش ژنتیک آزمایشگاه فردا نماس حاصل فرمایید.