Digoxin

تست مـربوط به بخـش
چـرا ایـن تست انجـام می‌شـود؟

- تعیین غلظت دیگوکسین در خون 

- تشخیص سطوح بالقوه سمی دارو

چـه زمـانی بـرای تست مناسب‌ است؟

بلافاصله پس از شروع درمان با دیگوکسین و در فواصل زمانی منظم جهت اطمینان از اینکه سطح دارو در محدوده مورد نظر است.

نمـونـه مـورد نیـاز؟

نمونه خون

پیـش‌نیاز‌هایـی دارد؟

آمادگی خاصی لازم نیست، اما زمان بندی نمونه برای آزمایش مهم است. بایستی زمانی که آخرین دوز دیگوکسین خود را مصرف کرده اید، به متخصص مراقبت های بهداشتی اطلاع دهید.

چـه چیـزی آزمایش می‌شـود؟

دیگوکسین دارویی است که برای درمان ریتم غیرطبیعی قلب و نارسایی شدید قلب استفاده می شود. این آزمایش میزان دیگوکسین را در خون اندازه گیری می کند.
دیگوکسین ضربان قلب را کاهش می دهد و به کنترل ریتم های غیر طبیعی قلب که به عنوان آریتمی شناخته می شوند کمک می کند. نارسایی قلبی، از جمله نارسایی احتقانی قلب (CHF) باعث می شود قلب در گردش خون در بدن کمتر موثر باشد. در نتیجه خون در پاها، دست ها، پاها، ریه ها و کبد جمع می شود و باعث تورم، تنگی نفس و خستگی می شود. دیگوکسین برای کاهش برخی از علائم نارسایی قلبی استفاده    می شود. انقباضات قلب را تقویت می کند و به پمپاژ خون موثرتر کمک می کند.
دیگوکسین آریتمی یا نارسایی قلبی را که شرایط طولانی مدت هستند درمان نمی کند، اما می تواند همراه با رژیم غذایی، ورزش و سایر داروها به مدیریت علائم کمک کند.
سطح دیگوکسین باید کنترل شود زیرا دیگوکسین دارویی است که محدوده ایمنی باریکی دارد. اگر سطح خون خیلی پایین باشد، علائم ممکن است عود کنند. اگر سطح خیلی بالا باشد، ممکن است عوارض جانبی رخ دهد، مانند:
-    سرگیجه
-     تاری دید یا دیدن هاله های زرد یا سبز
-    تهوع و استفراغ
-    اسهال
-    ضربان قلب نامنظم
-    مشکل در تنفس
-    کهیر
مقدار دیگوکسین تجویزی ممکن است بر اساس نتایج آزمایش خون شما تنظیم شود.