H.Pylori

H. pylori
آزمایش هلیکو باکتر پیلوری عفونت دستگاه گوارش ناشی از باکتری هلیکوباکتر را شناسایی می کند تا به تشخیص علائم و یا زخم های گوارشی کمک کند. هلیکو باکتر پیلوری نوعی باکتری است که به عنوان عامل اصلی زخم های گوارشی شناخته می شود، که زخم هایی را در پوشش مری، معده یا قسمت ابتدایی روده کوچک ایجاد می کند.
عفونت های دستگاه گوارش هلیکوباکتر پیلوری بسیار شایع هستند. با وجود اینکه اکثر افراد مبتلا هیچ علامتی ندارند، عفونت هلیکوباکتر پیلوری خطر ابتلا به زخم معده، التهاب معده (گاستریت) و سرطان معده را افزایش می‌دهد. این باکتری توانایی معده برای تولید مخاط را کاهش می دهد و معده را مستعد آسیب ناشی از اسید گوارشی و زخم معده می کند.
روش های مختلفی برای آزمایش عفونت هلیکوباکتر پیلوری وجود دارد که شامل آزمایش خون، مدفوع و تنفس هستند.
همچنین تست PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) عفونت هلیکوباکتر پیلوری را در مدفوع تشخیص می دهد. این آزمایش همچنین می تواند جهش هایی را که ممکن است به آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان هلیکوباکتر پیلوری مقاوم باشند را نیز شناسایی کند.
به منظورتشخیص عفونت و نظارت بر اثر بخشی درمان از آزمایش آنتی ژن مدفوع و آزمایش تنفس اوره استفاده می شود زیرا سریع و غیرتهاجمی هستند. اما آندوسکوپی به علت تهاجمی بودن کمتر انجام می شود.
آزمایش خون آنتی بادی IgG به دنبال آنتی بادی هایی است که بدن در پاسخ به عفونت ایجاد می کند. این آنتی بادی ها معمولاً در صورتی که فرد مواجه اخیرا یا قبلی با بیماری را داشته باشد و حتی پس از درمان (8-12ماه) قابل تشخیص است. آزمایش خون آنتی بادی IgA در تمام افراد ایجاد نمی شود. این آزمایش می تواند به شناسایی عفونت در افرادی که فقط آنتی بادی های IgG در سطوح بسیار پایین تولید می کنند کمک می کند.

تست مـربوط به بخـش