T3/FT3

تست مـربوط به بخـش
چـرا ایـن تست انجـام می‌شـود؟

جهت ارزیابی عملکرد غده تیروئید

جهت تشخیص بیماری های تیروئیدی شامل پرکاری تیروئید و تشخیص علت آن

جهت مونیتورینگ اثربخشی درمان در مبتلایان به اختلالات تیروئید

چـه زمـانی بـرای تست مناسب‌ است؟

زمانی که جواب آزمایش TSH شما غیرطبیعی باشد، به خصوص زمانی که جواب آزمایش T4 شما نرمال است و یا علامت پرکاری تیروئید دارید.

نمـونـه مـورد نیـاز؟

نمونه خون وریدی

پیـش‌نیاز‌هایـی دارد؟

آمادگی خاصی لازم نیست اما از آنجاکه برخی از داروها و ویتامین ها ممکن است در نتیجه آزمایش T3  و FT3 اختلال ایجاد کنند، داروهای مصرفی خود را به پزشکتان اطلاع دهید.

بیماری های حاد ممکن است این تست را تحت تاثیر قرار دهند.

چـه چیـزی آزمایش می‌شـود؟

Triiodothyronin (T3)  یکی از 2 هورمون اصلی است که توسط غده تیروئید تولید می شوند. هورمون مهم دیگر Throxin  است که T4 نامیده می شود. همکاری این دو هورمون با هم منجر به کنترل مصرف انرژی در بدن می شود. عمدتا T3 وT4 به صورت متصل به پروتئین در خون یافت می شوند. بیشتر ین هورمونی که توسط غذه تیروئید تولید می شود T4  است. این هورمون نسبتا غیرفعال است اما در کبد و سایر بافت ها به T3 که هورمون فعالتری است تبدیل می شود.

سطح T3 توسط سیستم بازخوردی که بدن برای حفظ مقادیر پایدار هورمون در خون از آن استفاده میکند تنظیم می شود

T4 و TSH  به همراه هورمون تنظیم کننده TRH که از هیپوتالاموس ترشح می شوند نیز بخش دیگری از سیستم  بازخوردی (Feedback) هستند.زمانی که سطح هورمون تیروئید در خون کاهش می یابد، غده هیپوفیز در پاسخ به تحریک TRH شروع به تولید و آزاد کردن TSH میکند. سپس TSH غده تیروئید را در جهت ساخت و آزاد کردن T3  و T4 تحریک میکند.

زمانی که سطح هورمون تیروئید در خون افزایش یابد، غده هیپوفیز مقادیر کمتری TSH تولید می کند که این کاهش، تولید T3 و T4 از هیپوتالاموس  را  نیز تحت تاثیر قرار می دهند.

زمانی که هر سه غده هیپوتالاموس، هیپوفیز و تیروئید عملکرد نرمال داشته باشند، عملکرد تیروئید در تولید هورمون ها طبیعی خواهد بود. که منجر به تنظیم سطح هورمون های تیروئیدی در خون می شود.

چنانچه غده تیروئید مقادیر اضافی از هورمون های تیروئیدی ترشح کند فرد ممکن است علائمی در ارتباط با پرکاری تیروئید نظیر عصبی بودن، لرزش دست، کاهش وزن، بی خوابی و در بعضی موارد چشمان بیرون زده را تجربه کند. بیماری Graves عمده ترین علت پرکاری تیروئید است.

چنانچه غده تیروئید مقادیر ناکافی از T3 وT4 تولید کند، ممکن است فرد علائم کم کاری تیروئید را نمایان کند مانند: افزایش وزن، خشکی پوست، خستگی و یبوست. تیروئیدیت Hashimoto عمده ترین دلیل کم کاری تیروئید در آمریکا است.

کم کاری و پرکاری تیروئید ممکن است موجب تیروئیدیت، سرطان تیروئید، و تولید بیش از حد یا ناکافی  TSH شود.

تاثیر این شرایط بر تولید هورمون تیروئید با اندازه گیری FT3 وT3 قابل تشخیص و کنترل است.