Triglycerides (TG)

تست مـربوط به بخـش
چـرا ایـن تست انجـام می‌شـود؟

 

بخشی از یک پروفایل لیپیدی است که برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی یا به منظور بررسی علل زمینه ای برای وضعیتی به نام پانکراتیت است.

چـه زمـانی بـرای تست مناسب‌ است؟

به عنوان بخشی از پروفایل لیپیدی در طول معاینه پزشکی، پس از تشخیص پانکراتیت برای بررسی افراد تحت درمان برای تری گلیسیرید بالا انجام می شود.

نمـونـه مـورد نیـاز؟

خون

پیـش‌نیاز‌هایـی دارد؟

نیازی به ناشتایی ندارد. 

 

 

چـه چیـزی آزمایش می‌شـود؟

این آزمایش میزان چربی خون به نام تری گلیسیرید را اندازه گیری می کند. تری گلیسیرید یکی از انواع لیپیدهای موجود در جریان خون است. بیشتر چربی بدن به شکل TG در بافت ها ذخیره می شود. تری گلیسیرید بالا ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش دهد.
تری گلیسیرید اغلب در غذاهایی مانند چربی های حیوانی و روغن های گیاهی یافت می شود. تری گلیسیرید موجود در سرم خون در مخلوطی از چربی‌هایی که از طریق منابع غذایی و چربی‌هایی که بدن به‌عنوان منبع انرژی تولید می‌کند، وجود دارد.
بدن از تری گلیسیرید برای تامین انرژی استفاده می کند. در صورت مصرف بیش از اندازه کالری، بدن کالری اضافی را به تری گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند تا بعداً از آن استفاده کند. هنگامی که بدن به انرژی نیاز دارد، سلول‌ها تری گلیسیرید را به جریان خون آزاد می‌کنند تا سوختی برای فعالیت عضلات فراهم کنند.
در صورتی که بصورت منظم میزان کالری دریافتی از کالری مصرفی بیشتر باشد (مصرف غذاهای پرکربوهیدرات) احتمالا فرد به هیپرتری گلیسیریدمی مبتلا می شود.
سطح بالای تری گلیسیرید خون معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند، اما با گذشت زمان، بر عروق تأثیر         می گذارد و خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. سطوح بسیار بالای تری گلیسیرید نیز خطر پانکراتیت حاد را در بزرگسالان و کودکان افزایش می دهد.
بیشتر اوقات، افزایش سطح تری گلیسیرید با سطح بالای کلسترول همراه است، که منجر به وضعیتی به نام  هیپرلیپیدمی می شود.
آزمایش خون برای تری گلیسیرید معمولاً بخشی از پانل لیپیدی است که برای کمک به شناسایی خطر ابتلا به بیماری قلبی و کمک به تصمیم گیری در مورد اینکه چه درمانی مناسب است، استفاده می شود.