Widal

تست مـربوط به بخـش
چـرا ایـن تست انجـام می‌شـود؟
  • تشخیص بیماران مبتلا به تیفوئید (حصبه) و شبه تیفوئید
چـه زمـانی بـرای تست مناسب‌ است؟
  • بررسی وجود آگلوتینین (آنتی بادی) در سرم بیمار آلوده، در برابر آنتی ژن‌های H و O مربوط به Salmonella typhi. 
نمـونـه مـورد نیـاز؟
  •  خون وریدی
پیـش‌نیاز‌هایـی دارد؟
  •  
  • آمادگی خاصی لازم نیست اما از آنجاکه برخی از داروها ممکن است در نتیجه آزمایش Widal اختلال ایجاد کنند، داروهای مصرفی خود را به پزشکتان اطلاع دهید.
چـه چیـزی آزمایش می‌شـود؟

 آزمایش Widal برای تشخیص بیماری حصبه (Typhoid)و شبه حصبه (Paratyphoid)است. علت این بیماری ها آلودگی با باسیل های گونه سالمونلا از دسته باسیل های روده ای است. این باسیل ها از راه دستگاه گوارش وارد بدن انسان می شوند و موجب پیدایش تب های روده ای (تب حصبه)، سپتیسمی و عفونت خون و مسمومیت غذایی می شود.

تست Widal آنتی بادی های آگلوتینه کننده علیه آنتی ژن های  O (آنتی ژن سوماتیک) ، H (آنتی ژن فلاژل های میکروبی) و (آنتی ژن های سطحی یا کپسولی) Vi سالمونلا انتریکا سروتیپ تیفی  (S.Typhi) را تشخیص می دهد.  در عفونت حاد، آنتی بادی O ابتدا ظاهر می شود، به تدریج افزایش می یابد، بعداً کاهش می یابد و اغلب در عرض چند ماه ناپدید می شود. آنتی بادی H کمی دیرتر ظاهر می شود اما برای مدت طولانی تری باقی می ماند. افزایش یا بالا بودن تیتر آنتی بادی O به طور کلی نشان دهنده عفونت حاد است، در حالی که افزایش آنتی بادی H به شناسایی نوع تب روده کمک می کند.

آنتی بادی ها علیه آنتی ژن Vi معمولاً خیلی دیر ظاهر می شود و بیشتر جهت شناسایی ناقلین مزمن به کار می رود و جهت تشخیص بیماری مفید نیست.